Jet X 125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Sym Jet X 125 is a practical automatic scooter designed for urban commuters and new riders seeking affordable, reliable daily transportation. Its liquid-cooled 124.6cc four-stroke engine delivers smooth performance in city traffic with responsive EFI fuel injection. Known for its combination of fuel efficiency, easy operation, and value-for-money positioning in the entry-level scooter segment.
2025
General information | |
| Color Options | Blue, Red, Black, White, Grey |
| Price | Euro 3050. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Injection. EFI |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Max Torque | 11.5 Nm (1.2 kgf-m or 8.5 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 12.5 HP (9.1 kW)) @ 8000 RPM |
| Capacity | 124.6 ccm (7.60 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.50 litres (1.98 US gallons) |
| Wheelbase | 1355 mm (53.3 inches) |
| Overall Width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall Length | 2000 mm (78.7 inches) |
| Overall Height | 1115 mm (43.9 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
Jet X 125 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS or CBS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS or CBS |
| Rear Tyre | 110/80-14 |
| Front Tyre | 100/90-14 |
| Rear Suspension | Headlight |
| Front Suspension | Telescope fork |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sym Jet X 125 discussion group or the general Sym discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | The SYM brand is owned by Sanyang Motor in Taiwan. |
| Lighting | Jet X equips with the LED headlight, LED position light, LED taillight, and LED turn indicators. The full LED lighting not only makes Jet X modern and futuristic but also greatly improves the riding safety. |
| Instruments | Color LCD instrument panel |
| Driveline | CVT |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Sym Jet X 125 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.