Junak 905 - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Junak 905 is a Polish-made cruiser motorcycle that appeals to riders seeking classic styling with practical features like electric and kick start options. Known for its approachable 770mm seat height and lightweight 121kg frame, it delivers easy handling and comfortable ergonomics for casual riders. The shaft drive transmission and drum rear brake emphasize low-maintenance reliability over performance.
2020
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Fuel system | Carburettor |
| Top speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
| Power | 3.8 Horsepower">HP (2.8 Kilowatt">kW)) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 49.0 ccm (2.99 cubic inches) |
| | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2020 |
| Model | Junak 905 |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 110/80-17 |
| Front tire | 90/90-17 |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 12.50 litres (3.30 US gallons) |
| Overall width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall length | 2055 mm (80.9 inches) |
| Overall height | 1155 mm (45.5 inches) |
| Seat height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0314 HP/kg |
| Dry weight | 121.0 kg (266.8 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Polish Brand |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Black/Green, Black/Blue, Black/Red |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.