KB998 Rimini - 2026 Specifications and Reviews
I don't have reliable information about a 2026 Bimota KB998 Rimini model in my training data. Rather than provide inaccurate details, I'd recommend checking official Bimota sources, motorcycle manufacturer databases, or current motorcycle publications for accurate specifications and descriptions of this model.
2026
General information | |
| Color Options | Red/white/grey |
| Category | Sport |
| Model | Bimota KB998 Rimini |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Max Torque | 111.0 Nm (11.3 kgf-m or 81.9 ft.lbs) @ 11700 RPM |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 998.0 ccm (60.90 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1454 mm (57.2 inches) |
| Overall Width | 862 mm (33.9 inches) |
| Overall Length | 2085 mm (82.1 inches) |
| Overall Height | 1205 mm (47.4 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 1.0116 HP/kg |
| Dry Weight | 195.0 kg (429.9 pounds) |
| | |
KB998 Rimini dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc |
| Rear Tyre | 200/55-R17 |
| Front Tyre | 120/70-R17 |
| Rear Wheel Travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Showa USD Balance Free 43 mm |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Bimota KB998 Rimini discussion group or the general Bimota discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Instruments | Digital |
| Oil capacity | 5.00 litres (5.28 US quarts) |
| Output | 197.3 HP (144.0 kW)) @ 13600 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.