KLR 650 Adventure - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki KLR 650 Adventure is a versatile dual-sport motorcycle designed for riders seeking adventure both on and off-road. Powered by a reliable 652cc single-cylinder four-stroke engine with fuel injection, it delivers accessible performance with 53 Nm of torque for manageable handling. Known for its durability, affordability, and capable platform for long-distance touring and moderate trail riding, the KLR 650 remains a popular choice for adventure-focused riders worldwide.
2025
General information | |
| Color Options | Cypher Camo Beige/ Metallic Matte Carbon Gray, Metallic Matte Twilight Blue |
| Price | US$ 8099. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Super motard |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electric CDI |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI w/40mm Throttle Body |
| Bore x Stroke | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Max Torque | 53.0 Nm (5.4 kgf-m or 39.1 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Capacity | 652.0 ccm (39.79 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 23.09 litres (6.10 US gallons) |
| Wheelbase | 1539 mm (60.6 inches) |
| Ground Clearance | 210 mm (8.3 inches) |
| Overall Width | 970 mm (38.2 inches) |
| Overall Length | 2281 mm (89.8 inches) |
| Overall Height | 1466 mm (57.7 inches) |
| Seat Height | 871 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 220.9 kg (487.0 pounds) |
| | |
KLR 650 Adventure dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Single piston. Optional ABS.. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Tyre | 130/80-17 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 185 mm (7.3 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Wheel Travel | 200 mm (7.9 inches) |
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Trail | 122 mm (4.8 inches) |
| Frame | Tubular, Semi-Double Cradle |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki KLR 650 Adventure discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Fog Lamps. |
| Warranty | 12 months |
| Carrying Capacity | Side cases, |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
| Driveline | Sealed chain |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Kawasaki KLR 650 Adventure |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.