Kawasaki KLX 250S - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Kawasaki KLX 250S is an accessible dual-sport motorcycle designed for beginner and intermediate riders seeking versatility on both road and light trail surfaces. Known for its lightweight 135 kg frame, low 889 mm seat height, and forgiving handling characteristics, it excels as an affordable entry-level platform for riders building fundamental skills. The electric starter and modest 7.57-litre fuel capacity emphasize practicality for commuting and weekend adventures.
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2012 |
| Model | Kawasaki KLX 250S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Carburettor. Keihin CVK34 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 72.0 x 61.2 mm (2.8 x 2.4 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 200 mm (7.9 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 100/100-18 |
| Front tyre dimensions | 80/100-21 |
| Rear suspension | Uni-Trak with Adjustable Preload, 16-Way Compression and Rebound Damping Adjustment / 9.1 in. |
| Front suspension | 43mm Inverted Cartridge Fork with 16-Way Compression Damping Adjustment / 10.0 in. |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.5° |
| Frame type | Semi-double cradle, high-tensile steel |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Wheelbase | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Ground clearance | 284 mm (11.2 inches) |
| Overall width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall length | 2,200 mm (86.6 inches) |
| Overall height | 1,204 mm (47.4 inches) |
| Seat height | 889 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 135.0 kg (297.7 pounds) |
Other specs | |
| Light | Dual removable 30w headlights / LED taillight / brake light |
| Instruments | Neutral indicator, reverse indicator |
| Wheelbase | 965 mm (38.0 inches) |
| Rear tyre | 18/9-8 |
| Front tyre | 18/7-8 |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock absorber / 2.9 in. |
| Front Suspension | Single A-arm with twin shock absorbers / 2.8 in. |
| Ignition | Solid state CDI |
| Bore x Stroke | 47.0 x 51.8 mm (1.9 x 2.0 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Model | Kawasaki KFX 90 |
| Color options | Lime Green, Red |
| Factory warranty | 12 Months |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.