Kawasaki Vulcan 900 Custom - 2014 Specifications and Reviews
The 2014 Kawasaki Vulcan 900 Custom is a mid-sized cruiser powered by a liquid-cooled 903cc V-twin engine that delivers smooth, low-end torque ideal for relaxed riding. Built for riders seeking classic cruiser styling with modern fuel injection reliability, it offers accessible performance and comfortable ergonomics for both new and experienced cruiser enthusiasts. Known for its affordable entry into the cruiser market, the Vulcan 900 combines traditional cruiser character with everyday practicality and dependable five-speed transmission.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2014 |
| Model | Kawasaki Vulcan 900 Custom |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Injection. DFI with dual 34mm Keihin throttle bodies (2) |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 88.0 x 74.2 mm (3.5 x 2.9 inches) |
| Compression | 9.5:1 |
| Torque | 78.92 Nm (8.0 kgf-m or 58.2 ft.lbs) @ 3500 |
| Engine details | 52° V-twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 903.00 ccm (55.10 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear tyre dimensions | 180/70-15 |
| Rear suspension | Uni-Trak swingarm, 7-way adjustable spring preload / 4.1 in. |
| Front suspension | 41mm hydraulic telescopic fork / 5.9 in. |
| Trail | 183 mm (7.2 inches) |
| Rake (fork angle) | 33.0° |
| Frame type | Double cradle, high-tensile steel |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Wheelbase | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Ground clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall width | 894 mm (35.2 inches) |
| Overall length | 2,405 mm (94.7 inches) |
| Overall height | 1,120 mm (44.1 inches) |
| Seat height | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 277.1 kg (610.8 pounds) |
Other specs | |
| Light | 30W halogen headlights / 5W taillight / 18W stoplight |
| Instruments | Speedometer, odometer, clock, fuel gauge and coolant temp light |
| Wheelbase | 1,255 mm (49.4 inches) |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock, preload adjustment / 7.1 in. |
| Front Suspension | MacPherson strut / 6.7 in. |
| Driveline | Selectable four-wheel drive with Variable Front Differential Control, shaft |
| Bore x Stroke | 80.0 x 72.0 mm (3.1 x 2.8 inches) |
| Compression | 8.3:1 |
| Model | Kawasaki Prairie 360 4x4 |
| Color options | Candy Lime Green, Metallic Flat Platinum Gray/Flat Ebony |
| Factory warranty | 12 Months |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.