Kee 110 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | White |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
| Model | Keeway Kee 110 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Clutch | Wet, multiple-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | C.D.I |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Carburettor |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 50.0 x 55.5 mm (2.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Max Torque | 7.8 Nm (0.8 kgf-m or 5.7 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Max Power | 6.9 HP (5.0 kW)) @ 7500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 109.0 ccm (6.65 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 4.80 litres (1.27 US gallons) |
| Wheelbase | 1240 mm (48.8 inches) |
| Ground Clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall Width | 720 mm (28.3 inches) |
| Overall Length | 1950 mm (76.8 inches) |
| Overall Height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 103.0 kg (227.1 pounds) |
|
|
Kee 110 dimensions and frame |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 2.75-17 |
| Front Tyre | 2.50-17 |
| Rear Wheel Travel | 78 mm (3.1 inches) |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Wheel Travel | 98 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Frame | Straddle type |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 85.0 km/h (52.8 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Keeway Kee 110 discussion group or the general Keeway discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Cub. Keeway is the American and European brand name of Qianjiang, China. |
| Instruments | Analogue |
| Lubrication system | Pressure splash lubrication |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.