Keeway Cub 110 - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Keeway Cub 110 is a compact 110cc scooter ideal for beginners and urban commuters seeking affordable, reliable transportation. Known for its classic styling, low seat height, and nimble handling, it excels in city riding and casual weekend trips. Powered by a modest air-cooled engine with both electric and kick-start options, this lightweight machine offers practicality and ease of use.
2016
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2016 |
| Model | Keeway Cub 110 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet, multiple-plate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Pressure splash lubrication |
| Ignition | C.D.I |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Carburettor |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 50.0 x 55.5 mm (2.0 x 2.2 inches) |
| Compression | 9.6:1 |
| Top speed | 85.0 km/h (52.8 mph) |
| Torque | 7.76 Nm (0.8 kgf-m or 5.7 ft.lbs) @ 5000 Revolutions">RPM |
| Power | 6.85 Horsepower">HP (5.0 Kilowatt">kW)) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 109.00 ccm (6.65 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear brakes diameter | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes diameter | 217 mm (8.5 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 2.75-17 |
| Front tyre | 2.50-17 |
| Rear wheel travel | 78 mm (3.1 inches) |
| Rear Suspension | Telescopic coil spring oil damped |
| Front wheel travel | 98 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Frame type | Straddle type |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 4.80 litres (1.27 gallons) |
| Wheelbase | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Ground clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall length | 1,950 mm (76.8 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0665 HP/kg |
| Dry weight | 103.0 kg (227.1 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Keeway is the American and European brand name of Qianjiang, China. |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Silver |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.