Keeway RCX 125 - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Keeway RCX 125 is an entry-level commuter motorcycle ideal for new riders and urban commuters seeking affordability and simplicity. Known for its lightweight frame, comfortable seating position, and dual electric and kick starting, it excels in city riding with manageable dimensions and responsive handling characteristics.
2018
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2018 |
| Model | Keeway RCX 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Pressure splash lubrication |
| Ignition | C.D.I |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Torque | 9.50 Nm (1.0 kgf-m or 7.0 ft.lbs) @ 5500 Revolutions">RPM |
| Power | 8.72 Horsepower">HP (6.4 Kilowatt">kW)) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 2.75-17 |
| Front tyre | 2.50-17 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic |
| Frame type | Straddle type |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 3.90 litres (1.03 gallons) |
| Wheelbase | 1,258 mm (49.5 inches) |
| Ground clearance | 142 mm (5.6 inches) |
| Overall width | 845 mm (33.3 inches) |
| Overall length | 1,960 mm (77.2 inches) |
| Overall height | 1,050 mm (41.3 inches) |
| Seat height | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 99.0 kg (218.3 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Sold in Asia. |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Red, white, black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.