Keeway Superlight 125 Limited E4 - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 Keeway Superlight 125 Limited E4 is an affordable, lightweight commuter designed for novice and budget-conscious riders. Its compact dimensions, low seat height, and manageable power delivery make it ideal for urban navigation and learner riders. Known for reliability and practicality with saddlebag compatibility.
2019
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2019 |
| Model | Keeway Superlight 125 Limited E4 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet, multiple-plate |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Pressure Splash |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | Overhead Valves (OHV) |
| Fuel system | Carburettor |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression | 9.0:1 |
| Torque | 8.9 Nm (0.9 kgf-m or 6.6 ft.lbs) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Power | 10.5 Horsepower">HP (7.6 Kilowatt">kW)) @ 9000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.0 ccm (7.57 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Diameter | 275 mm (10.8 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 130/90-15 |
| Front tire | 110/90-16 |
| Rear wheel travel | 80 mm (3.1 inches) |
| Rear Suspension | Telescopic coil spring oil damped |
| Front wheel travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Frame type | Bassinet |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1440 mm (56.7 inches) |
| Ground clearance | 120 mm (4.7 inches) |
| Overall width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall length | 2260 mm (89.0 inches) |
| Overall height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Seat height | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0781 HP/kg |
| Dry weight | 134.0 kg (295.4 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Keeway is the American and European brand name of Qianjiang, China. |
| Carrying capacity | Saddle bags |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Black, Light Green, grey |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.