Keeway Vieste 300 XDV - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 KTM 125 XC is a lightweight enduro bike designed for beginners and youth riders seeking entry-level off-road performance. Powered by a nimble 125cc two-stroke engine producing 15 horsepower, it excels in technical terrain with minimal weight and precise handling. Known for reliability and affordability, it's ideal for learning fundamental dirt bike skills.
2024
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 2 votes to show the rating. |
| Type | Enduro / offroad |
| Year model | 2024 |
| Model name | KTM 125 XC |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | X-Ring 5/8 x 1/4´ chain |
| Clutch | Multi-plate clutch, Brembo hydraulics |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Vitesco Technologies EMS |
| Fuel system | Injection. Keihin |
| Bore x stroke | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Effect | 15.0 HP (10.9 kW)) |
| Type of engine | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 124.8 ccm (7.62 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Dunlop Geomax tyres |
| Rear brakes | Single disc |
| Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear wheel travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front wheel travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front suspension | WP XACT-USD, Ø 48 mm |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Frame type | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 8.48 litres (2.24 US gallons) |
| Ground clearance | 375 mm (14.8 inches) |
| Seat height | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1685 HP/kg |
| Dry weight | 89.0 kg (196.2 pounds) |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Color options | White/orange/bpurple |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.