Kentoya Rush-I 125 - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Kentoya Rush-I 125 is a Czech-made commuter bike ideal for new riders and urban commuters seeking an affordable, easy-to-handle machine. Its lightweight 140kg frame and accessible 815mm seat height make it approachable for shorter riders, while dual disc brakes and electric start ensure reliability for daily riding.
2020
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2020 |
| Model | Kentoya Rush-I 125 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro IV |
| Greenhouse gases | 71.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 3.10 litres/100 km (32.3 km/l or 75.88 mpg) |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel system | Injection |
| Top speed | 85.0 km/h (52.8 mph) |
| Power | 8.3 Horsepower">HP (6.1 Kilowatt">kW)) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.6 ccm (7.60 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 120/70-12 |
| Front tire | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 5.50 litres (1.45 US gallons) |
| Wheelbase | 1450 mm (57.1 inches) |
| Overall width | 750 mm (29.5 inches) |
| Overall length | 2035 mm (80.1 inches) |
| Overall height | 1175 mm (46.3 inches) |
| Seat height | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0594 HP/kg |
| Dry weight | 140.0 kg (308.6 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Czech brand. |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Red, green |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.