Kinetic 4S - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Kinetic 4S is a lightweight, fuel-efficient commuter scooter designed for urban riders prioritizing economy and ease of use. Its automatic variomatic transmission and modest 104 kg weight make it ideal for daily city commuting, while exceptional fuel consumption of 54.9 km/l keeps running costs minimal.
2011
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2011 |
| Model | Kinetic 4S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 42.2 CO |
| Fuel consumption | 1.82 litres/100 km (54.9 km/l or 129.24 mpg) |
| Driveline | Variomatic |
| Clutch | Dry Centrifugal |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 50.0 x 57.8 mm (2.0 x 2.3 inches) |
| Compression | 10.1:1 |
| Torque | 7.70 Nm (0.8 kgf-m or 5.7 ft.lbs) @ 5000 |
| Power | 7.20 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 113.50 ccm (6.93 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear suspension | Single shock |
| Front suspension | Telescopic fork |
| Frame type | Steel |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Overall width | 665 mm (26.2 inches) |
| Overall length | 1,750 mm (68.9 inches) |
| Overall height | 1,075 mm (42.3 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0735 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 104.0 kg (229.3 pounds) |
| Dry weight | 98.0 kg (216.1 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 12 Months |
| Wheelbase | 1,255 mm (49.4 inches) |
| Ground clearance | 236 mm (9.3 inches) |
| Seat height | 894 mm (35.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Rear brakes | Double disc |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock, preload adjustment / 7.1 in. |
| Front Suspension | MacPherson strut / 6.7 in. |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 80.0 x 72.0 mm (3.1 x 2.8 inches) |
| Compression | 8.3:1 |
| Model | Kawasaki Prairie 360 4x4 Realtree APG HD |
| Color options | Grey, white, black, red |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.