Kisbee 50 Active - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Peugeot Kisbee 50 Active is an entry-level automatic scooter designed for urban commuters and new riders seeking an economical, nimble city runabout. Its lightweight 50cc four-stroke engine delivers reliable performance with exceptional fuel efficiency exceeding 130 mpg, making it an ideal choice for budget-conscious daily transportation.
2025
General information | |
| Color Options | White, Blue |
| Category | Scooter |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 41.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 1.77 litres/100 km (56.5 km/l or 132.89 mpg) |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) |
| Max Torque | 3.2 Nm (0.3 kgf-m or 2.4 ft.lbs) @ 7300 RPM |
| Capacity | 49.9 ccm (3.04 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.50 litres (1.72 US gallons) |
| Wheelbase | 1256 mm (49.4 inches) |
| Overall Width | 664 mm (26.1 inches) |
| Overall Length | 1854 mm (73.0 inches) |
| Overall Height | 1156 mm (45.5 inches) |
| Seat Height | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0411 HP/kg |
| Wet Weight | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Dry Weight | 85.0 kg (187.4 pounds) |
| | |
Kisbee 50 Active dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium wheels |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 110/70-12 |
| Front Tyre | 110/70-12 |
| Rear Suspension | Hydraulic shock absorber |
| Front Suspension | Hydraulic telescopic fork |
| Frame | Steel |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Peugeot Kisbee 50 Active discussion group or the general Peugeot discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Power | 3.5 HP (2.5 kW)) @ 7700 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Peugeot Kisbee 50 Active |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.