KLX 110R L - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki KLX 110R L is an entry-level enduro bike perfectly suited for young riders and beginners learning off-road skills. Its reliable 112cc air-cooled engine and manageable power delivery prioritize stability and control over pure performance. Known for its durable construction and accessible pricing, the KLX 110R L remains a trusted choice for introducing riders to adventure riding.
2025
General information | |
| Color Options | Lime Green, Battle Gray |
| Price | US$ 3099. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | Kawasaki KLX 110R L |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | DC-CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Carburettor. 18mm Keihin carburetor and screw type throttle limiter on grip housing |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 53.0 x 50.6 mm (2.1 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Capacity | 112.0 ccm (6.83 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 3.79 litres (1.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1074 mm (42.3 inches) |
| Ground Clearance | 264 mm (10.4 inches) |
| Overall Width | 650 mm (25.6 inches) |
| Overall Length | 1559 mm (61.4 inches) |
| Overall Height | 991 mm (39.0 inches) |
| Seat Height | 729 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 76.0 kg (167.6 pounds) |
KLX 110R L dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake). Rod actuated |
| Brake Disc Diameter | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake). Cable actuated |
| Rear Tyre | 3.00-12 |
| Front Tyre | 2.50-14 |
| Rear Wheel Travel | 132 mm (5.2 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm with single hydraulic shock |
| Front Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Suspension | 30mm hydraulic telescopic fork |
| Trail | 48 mm (1.9 inches) |
| Frame | Backbone frame, high-tensile steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki KLX 110R L discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 6 months |
| Rake (fork angle) | 24.2° |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.