KLX 230R S - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki KLX 230R S is a lightweight enduro machine designed for beginner to intermediate off-road riders seeking an accessible entry into dual-sport riding. Powered by a reliable 233cc single-cylinder four-stroke engine with fuel injection, it delivers manageable power and excellent fuel efficiency. Known for its nimble handling, low seat height, and affordability, the KLX 230R S excels on trails and light terrain while remaining approachable for newer riders.
2025
General information | |
| Color Options | Lime Green |
| Price | US$ 4999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Enduro / offroad |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | TCBI Electronic Advance |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 32mm Keihin throttle body |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 67.0 x 66.0 mm (2.6 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 9.4:1 |
| Capacity | 233.0 ccm (14.22 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.57 litres (2.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1354 mm (53.3 inches) |
| Ground Clearance | 269 mm (10.6 inches) |
| Overall Width | 846 mm (33.3 inches) |
| Overall Length | 2045 mm (80.5 inches) |
| Overall Height | 1186 mm (46.7 inches) |
| Seat Height | 874 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 118.9 kg (262.2 pounds) |
| | |
KLX 230R S dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc. Petal disc. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Petal disc. Dual-piston caliper. |
| Rear Tyre | 100/100-18 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 224 mm (8.8 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak® linkage system and single shock with adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 221 mm (8.7 inches) |
| Front Suspension | 37mm telescopic fork |
| Trail | 99 mm (3.9 inches) |
| Frame | High-tensile steel, box section perimeter |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki KLX 230R S discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 6 months |
| Rake (fork angle) | 24.6° |
| Driveline | Sealed chain |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Kawasaki KLX 230R S |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.