|
| Color Options | Black/red/white, blue/white, red/white |
| Category | Sport |
| Model | Arch KRGT-1 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | CARB/EPA compliant. Euro 4. |
| Clutch | Dry |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 104.8 x 117.5 mm (4.1 x 4.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Max Torque | 156.4 Nm (15.9 kgf-m or 115.3 ft.lbs) |
| Engine Details | Black S and S 45 degree V-Twin |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 2032.0 ccm (123.99 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 18.93 litres (5.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1727 mm (68.0 inches) |
| Seat Height | 706 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.4439 HP/kg |
| Dry Weight | 270.3 kg (596.0 pounds) |
Krgt 1 dimensions and frame |
| Wheels | Carbon fiber 5-spoke wheels. Michelin Commander II tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Four-piston monobloc radial mount caliper. |
| Brake Disc Diameter | 266 mm (10.5 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. 6 piston monobloc radial mount calipers. |
| Rear Tyre | 240/40-R18 |
| Front Tyre | 120/70-ZR19 |
| Rear Suspension | Full adjustable ARCH/Öhlins rear shock with reservoir and hydraulic pre-load adjustment |
| Front Suspension | Fully adjustable ARCH/Öhlins FGRT series fork |
| Trail | 127 mm (5.0 inches) |
| Frame | Tubular steel frame with CNC-machined aluminium subframe and fuel cells |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Arch KRGT-1 discussion group or the general Arch discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | US brand. Assembled at ARCH Motorcycle’s Los Angeles facility. |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | Digital instrumentation |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
| Exhaust system | Arch 2-into-1 stainless steel. Yoshimura carbon fiber muffler. |
| Output | 120.0 HP (87.6 kW)) |
| Year of manufacture | 2025 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.