Luojia LJ125-16 - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 Luojia LJ125-16 is an all-around 125cc commuter suited for budget-conscious riders seeking reliable daily transportation. Powered by a modest air-cooled single-cylinder four-stroke engine producing 10.5 horsepower, it excels in fuel efficiency and ease of maintenance. Best known for affordable practicality and dependable performance in urban and suburban riding conditions.
2023
General information | |
| Category | Allround |
| Year | 2023 |
| Model | Luojia LJ125-16 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Bore x Stroke | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Top speed | 90.0 km/h (55.9 mph) |
| Torque | 8.9 Nm (0.9 kgf-m or 6.6 ft.lbs) @ 5500 Revolutions">RPM |
| Power | 10.5 Horsepower">HP (7.6 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 110/90-16 |
| Front tire | 90/90-18 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1370 mm (53.9 inches) |
| Ground clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall width | 900 mm (35.4 inches) |
| Overall length | 2120 mm (83.5 inches) |
| Overall height | 1130 mm (44.5 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0872 HP/kg |
| Dry weight | 120.0 kg (264.6 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Chinese made bike. |
| Electrical | 12V4AH battery. |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Red |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.