Luxxon YX 50 SM - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Luxxon YX 50 SM is a lightweight street-styled scooter designed for urban commuters and novice riders seeking an affordable, nimble daily transport. Its compact dimensions and manageable 118 kg weight make it easy to handle in congested city environments. Known for fuel efficiency and reliable air-cooled performance, this 50cc machine excels at short-distance urban riding.
2016
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x Stroke | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) |
| Compression | 9.0:1 |
| Top speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) |
| Category | Super motard |
| Year | 2016 |
| Model | Luxxon YX 50 SM |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Upside down fork |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Ground clearance | 300 mm (11.8 inches) |
| Overall width | 830 mm (32.7 inches) |
| Overall length | 2,080 mm (81.9 inches) |
| Overall height | 1,200 mm (47.2 inches) |
| Dry weight | 118.0 kg (260.1 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Chinese made bike. Sold in Europe. |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | White/grey/red |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.