Macbor Montana XR5 500 - 2022 Specifications and Reviews
The 2022 Macbor Montana XR5 500 is a sport-touring middleweight powered by a 471cc air-cooled twin delivering 47 horsepower. Designed for riders seeking an affordable, versatile platform, it excels as an approachable daily commuter and weekend adventurer with balanced performance and practical ergonomics.
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 1 vote to show the rating. |
| Category | Sport touring |
| Year | 2022 |
| Model | Macbor Montana XR5 500 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 5 |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | ECU |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Bosch |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 67.0 x 66.8 mm (2.6 x 2.6 inches) |
| Compression | 10.1:1 |
| Torque | 43.0 Nm (4.4 kgf-m or 31.7 ft.lbs) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Power | 46.9 Horsepower">HP (34.3 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Capacity: | 471.0 ccm (28.74 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. Nissin single piston. ABS |
| Diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Double disc. Nissin double piston. ABS. |
| Rear tire | 150/70-17 |
| Front tire | 110/80-19 |
| Rear Suspension | Aluminium swingarm with multi-adjustable KYB monoshock |
| Front Suspension | 41 mm KYB inverted fork Multi-adjustable |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1460 mm (57.5 inches) |
| Ground clearance | 210 mm (8.3 inches) |
| Overall width | 935 mm (36.8 inches) |
| Overall length | 2200 mm (86.6 inches) |
| Overall height | 1400 mm (55.1 inches) |
| Seat height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2637 HP/kg |
| Dry weight | 178.0 kg (392.4 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Windscreen. Spanish brand. |
| Light | LED |
| Instruments | Digital LCD / Analogue |
| Starter | Electric |
| Color options | Red, Blue, White, Black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.