Macbor Shifter MC1 - 2022 Specifications and Reviews
The 2022 Macbor Shifter MC1 is an entry-level naked bike designed for beginner and commuter riders seeking an affordable, practical machine. Powered by a modest 124.7cc single-cylinder four-stroke engine producing 10.5 horsepower, it prioritizes fuel efficiency and easy handling over performance. Known for its simplicity and reliability, the Shifter MC1 is best suited for urban riding and new motorcycle enthusiasts.
2022
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2022 |
| Model | Macbor Shifter MC1 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 4 |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | ECU |
| Fuel system | Injection. Delphi |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression | 9.5:1 |
| Torque | 9.2 Nm (0.9 kgf-m or 6.8 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Power | 10.5 Horsepower">HP (7.6 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.7 ccm (7.61 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Diameter | 280 mm (11.0 inches) |
| Front brakes | Single disc. Three-piston floating calliper. Combined braking system |
| Rear tire | 130/70-17 |
| Front tire | 110/70-17 |
| Rear Suspension | Monoshock absorber, hydraulic adjustable in preload |
| Front Suspension | Hydraulic upside-down fork diam. 37 mm |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1330 mm (52.4 inches) |
| Ground clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall width | 864 mm (34.0 inches) |
| Overall length | 2050 mm (80.7 inches) |
| Overall height | 1070 mm (42.1 inches) |
| Seat height | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0830 HP/kg |
| Dry weight | 126.0 kg (277.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Spanish brand. |
| Light | LED |
| Instruments | Digital LCD |
| Starter | Electric |
| Color options | White, Black, Red |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.