Macbor XCR 125 - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Macbor XCR 125 is a lightweight commuter motorcycle ideal for novice riders and urban commuting. Its compact dimensions, low 740mm seat height, and manageable 65.3kg weight make it accessible and easy to handle. Known for reliability and fuel efficiency with its modest 2.49-litre tank, this kickstart machine excels as an affordable entry-level option.
General information | |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2011 |
| Model | Macbor XCR 125 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Multidisc |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 52.3 x 55.4 mm (2.1 x 2.2 inches) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.06 ccm (7.57 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 12 inch aluminium wheels |
| Rear brakes | Single disc. Wave disk |
| Front brakes | Single disc. Wave disk |
| Rear suspension | Hydraulic shock absorber |
| Front suspension | Hydraulic fork |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 2.49 litres (0.66 gallons) |
| Wheelbase | 1,080 mm (42.5 inches) |
| Overall width | 770 mm (30.3 inches) |
| Overall length | 1,550 mm (61.0 inches) |
| Seat height | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 65.3 kg (143.9 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Blue/white |
| Starter | Kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.