Marathon 125 Europe - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Rieju Marathon 125 Europe is a liquid-cooled supermoto designed for novice and intermediate riders seeking an agile, affordable urban and light trail machine. Its 15hp Minarelli engine delivers responsive performance across diverse terrains, while the detachable sub-chassis and steel perimeter frame provide durability and easy maintenance for everyday commuting and recreational riding.
2026
General information | |
| Color Options | Black/ Red |
| Category | Super motard |
| Model | Rieju Marathon 125 Europe |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 52.0 x 58.7 mm (2.0 x 2.3 inches) |
| Engine Details | Minarelli 4T 125cc Variable distribution´ |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.00 litres (1.59 US gallons) |
| Wheelbase | 1380 mm (54.3 inches) |
| Overall Width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall Length | 2148 mm (84.6 inches) |
| Overall Height | 1145 mm (45.1 inches) |
| Seat Height | 876 mm (34.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1339 HP/kg |
| Dry Weight | 112.0 kg (246.9 pounds) |
Marathon 125 Europe dimensions and frame | |
| Wheels | Alloy Rims |
| Rear Brakes | Single disc. Galfer Wave |
| Brake Disc Diameter | 200 mm (7.9 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Galfer wave disc with double piston caliper |
| Rear Tyre | 130/70-17 |
| Front Tyre | 100/80-17 |
| Rear Suspension | Gas Mono-shock shock absorber and seaprate bottle PRS system |
| Front Suspension | R16V inverted fork of Ø40mm. |
| Frame | Highly resistant double cradle steel perimeter. Detachable rear sub-chassis. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Rieju Marathon 125 Europe discussion group or the general Rieju discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Spanish brand. |
| Electrical | 12 Volt |
| Instruments | Digital |
| Exhaust system | Inox |
| Output | 15.0 HP (10.9 kW)) |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.