Maxsym 400 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Sym Maxsym 400 is a practical maxi-scooter designed for commuters and casual riders seeking comfort and convenience. Powered by a 399cc liquid-cooled engine producing 33.5 hp, it delivers reliable performance with an automatic transmission and fuel injection. Best known for its spacious seating, storage capacity, and user-friendly nature, it suits riders prioritizing ease of use over sportiness.
2025
General information | |
| Color Options | Blue, matte blue, grey, dark grey |
| Price | Euro 6999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
| Model | Sym Maxsym 400 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 83.0 x 73.8 mm (3.3 x 2.9 inches) |
| Max Torque | 39.5 Nm (4.0 kgf-m or 29.1 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Max Power | 33.5 HP (24.5 kW)) @ 6750 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 399.0 ccm (24.35 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1555 mm (61.2 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall Length | 2230 mm (87.8 inches) |
| Overall Height | 1455 mm (57.3 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 215.0 kg (474.0 pounds) |
Maxsym 400 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 275 mm (10.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS |
| Rear Tyre | 160/60-14 |
| Front Tyre | 120/70-15 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescope fork |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 139.0 km/h (86.4 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sym Maxsym 400 discussion group or the general Sym discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | The SYM brand is owned by Sanyang Motor in Taiwan. |
| Carrying Capacity | Underseat storage |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Color LCD instrument panel/analogue |
| Driveline | CVT |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.