Maxsym TL 508 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Sym Maxsym TL 508 is a premium maxi-scooter designed for riders seeking comfortable, practical commuting with spirited performance. Its 508cc liquid-cooled twin-engine delivers nearly 47 horsepower and smooth CVT automatic transmission, making it ideal for urban and highway travel. Best known for combining scooter convenience with motorcycle-level power and agility, it suits experienced riders prioritizing style and reliability.
2025
General information | |
| Color Options | Indigo, White, Black, Grey |
| Category | Scooter |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. EFI |
| Bore x Stroke | 68.0 x 70.0 mm (2.7 x 2.8 inches) |
| Max Torque | 49.9 Nm (5.1 kgf-m or 36.8 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Max Power | 46.9 HP (34.3 kW)) @ 6750 RPM |
| Capacity | 508.0 ccm (31.00 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.50 litres (3.30 US gallons) |
| Wheelbase | 1543 mm (60.7 inches) |
| Overall Width | 801 mm (31.5 inches) |
| Overall Length | 2215 mm (87.2 inches) |
| Overall Height | 1468 mm (57.8 inches) |
| Seat Height | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 227.0 kg (500.4 pounds) |
| | |
Maxsym TL 508 dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminum |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 275 mm (10.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. |
| Rear Tyre | 160/60-R15 |
| Front Tyre | 120/70-R15 |
| Rear Suspension | Single-sided monoshock with multilink |
| Front Suspension | Upside-down fork |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 139.0 km/h (86.4 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sym Maxsym TL 508 discussion group or the general Sym discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. USB. SYM scooters are produced by Sanyang Motor in Taiwan. |
| Carrying Capacity | Underseat storage |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | TFT color instruments |
| Exhaust system | Honeycomb Shape Dual-Pipe Exhaust |
| Driveline | CVT |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Sym Maxsym TL 508 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.