Megelli Supermoto 125 m - 2009 Specifications and Reviews
The 2009 Megelli Supermoto 125 m is a lightweight super motard designed for novice and budget-conscious riders seeking nimble urban performance. Powered by a modest 124cc single-cylinder engine producing 11 horsepower, it excels in city riding and tight handling thanks to its compact dimensions. Best known for its accessible entry-level supermoto styling and affordable ownership costs.
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2009 |
| Model | Megelli Supermoto 125 m |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Gearbox | 5-speed |
| Lubrication system | Forced and Wet Sump |
| Starter | Electric |
| Ignition | C.D.I |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni |
| Bore x stroke | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 9.00 |
| Power | 11.00 |
| Stroke | 2 |
| Engine type | Single cylinder |
| Capacity: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Dry weight | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| | |
Megelli Supermoto 125 m dimensions and frame | |
| Rear tyre dimensions | 130/70-17 |
| Front tyre dimensions | 100/70-17 |
| Rear suspension | Fast Ace |
| Front suspension | Conventional fork |
| Frame type | A12 Multi Twin Spar Trellis |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.1000 HP/kg |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.