Megelli Sport 250 R - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Megelli Sport 250 R is an entry-level sport bike designed for novice riders and commuters seeking affordable performance. Known for its lightweight construction, nimble handling, and practical fuel capacity, it delivers accessible sportiness with modern touches like the Koso RX2-N digital display.
2020
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2020 |
| Model | Megelli Sport 250 R |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Carburettor. Optional injection. |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) |
| Compression | 11.1:1 |
| Torque | 22.3 Nm (2.3 kgf-m or 16.4 ft.lbs) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Power | 27.0 Horsepower">HP (19.7 Kilowatt">kW)) @ 9000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 249.6 ccm (15.23 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Laced Aluminum Rims, 10- spoke |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 130/70-17 |
| Front tire | 100/70-17 |
| Rear Suspension | Mono Spring Shock Absorber |
| Front Suspension | Inverted fork with aluminium dropouts |
| Frame type | A12 Multi Twin Spar Trellis main frame. T6 Aluminum Trellis with forger dropouts swing arm. |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 7.00 litres (1.85 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Ground clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall width | 745 mm (29.3 inches) |
| Overall length | 1990 mm (78.3 inches) |
| Overall height | 1060 mm (41.7 inches) |
| Seat height | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1971 HP/kg |
| Dry weight | 137.0 kg (302.0 pounds) |
Other specs | |
| Electrical | 12 Volt |
| Instruments | Koso RX2-N speedometer |
| Starter | Electric |
| Color options | Red/black, black/red, yellow/black, white/black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.