Megelli Naked 250S - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Megelli Naked 250S is an entry-level naked bike designed for beginner and budget-conscious riders seeking a lightweight, manageable commuter. Its compact dimensions, low 765mm seat height, and modest 27 horsepower make it accessible for new riders while its aluminum wheels and disc brakes provide reliable everyday performance.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2020 |
| Model | Megelli Naked 250S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Carburettor. TK/MV34 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) |
| Compression | 11.1:1 |
| Torque | 22.3 Nm (2.3 kgf-m or 16.4 ft.lbs) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Power | 27.0 Horsepower">HP (19.7 Kilowatt">kW)) @ 9000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 249.5 ccm (15.22 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Aluminum Rims |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 130/70-17 |
| Front tire | 100/70-17 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Inverted Nitrogen shock |
| Frame type | Twin Spar Trellis main frame. T6 Aluminum Trellis with forger dropouts swing arm. |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Ground clearance | 200 mm (7.9 inches) |
| Overall width | 745 mm (29.3 inches) |
| Overall length | 1990 mm (78.3 inches) |
| Overall height | 1060 mm (41.7 inches) |
| Seat height | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2000 HP/kg |
| Dry weight | 135.0 kg (297.6 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Color options | Red/Black, White/Black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.