Metropolis Sw - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Peugeot Metropolis SW is a premium maxi-scooter designed for commuters and riders seeking comfort and practicality. Powered by a 399cc liquid-cooled engine producing 35.1 HP, it offers smooth automatic transmission and a top speed of 135 km/h. Known for its spacious design, fuel injection technology, and reliable daily-use performance, it appeals to urban and suburban riders prioritizing convenience over sportiness.
2025
General information | |
| Color Options | Beige, blue, black |
| Category | Scooter |
| Model | Peugeot Metropolis SW |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 90.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.90 litres/100 km (25.6 km/l or 60.31 mpg) |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 84.0 x 72.0 mm (3.3 x 2.8 inches) |
| Max Torque | 38.1 Nm (3.9 kgf-m or 28.1 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Engine Details | PowerMotion 400 engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 399.0 ccm (24.35 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.50 litres (3.57 US gallons) |
| Wheelbase | 1500 mm (59.1 inches) |
| Overall Width | 775 mm (30.5 inches) |
| Overall Length | 2152 mm (84.7 inches) |
| Overall Height | 1450 mm (57.1 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1372 HP/kg |
| Wet Weight | 265.0 kg (584.2 pounds) |
| Dry Weight | 256.0 kg (564.4 pounds) |
| | |
Metropolis Sw dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Double disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 140/70-14 |
| Front Tyre | 110/70-13 |
| Rear Suspension | Double hydraulic damper, adjustable on 4 positions |
| Front Suspension | Non-adjustable hydraulic mono-damper |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 135.0 km/h (83.9 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Peugeot Metropolis SW discussion group or the general Peugeot discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Two tilting front wheels. Windscreen. USB. |
| Carrying Capacity | Under seat storage. Glovebox. |
| Instruments | Digital |
| Output | 35.1 HP (25.6 kW)) @ 7250 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.