Mini Elite 150 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | White |
| Category | Minibike, sport |
| Year | 2025 |
| Model | Hartford Mini Elite 150 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Emission | 82.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.57 litres/100 km (28.0 km/l or 65.89 mpg) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Carburettor |
| Compression Ratio | 11.1:1 |
| Max Power | 18.1 HP (13.2 kW)) @ 8300 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 150.1 ccm (9.16 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 6.00 litres (1.59 US gallons) |
| Wheelbase | 1160 mm (45.7 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall Length | 1745 mm (68.7 inches) |
| Overall Height | 1000 mm (39.4 inches) |
| Power/Weight Ratio | 0.1547 HP/kg |
| Dry Weight | 117.0 kg (257.9 pounds) |
Mini Elite 150 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 120/80-12 |
| Front Tyre | 120/80-12 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Hartford Mini Elite 150 discussion group or the general Hartford discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Made in Taiwan. |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.