Mondial Mud 452 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 FB Mondial Mud 452 is a lightweight cross and motocross machine built for riders seeking an accessible yet capable off-road experience. Its 450cc twin four-stroke engine delivers smooth power across the rpm range, while the nimble handling and manageable power output make it ideal for intermediate riders transitioning to larger displacement bikes. Known for its balance of performance and ridability, the Mud 452 excels in varied terrain with excellent maneuverability.
2025
General information | |
| Color Options | Blue, White |
| Category | Cross / motocross |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 8 |
| Bore x Stroke | 72.0 x 55.2 mm (2.8 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Max Torque | 39.1 Nm (4.0 kgf-m or 28.8 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 46.9 HP (34.3 kW)) @ 10000 RPM |
| Capacity | 450.0 ccm (27.46 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.50 litres (4.62 US gallons) |
| Wheelbase | 1505 mm (59.3 inches) |
| Ground Clearance | 264 mm (10.4 inches) |
| Overall Width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall Length | 2196 mm (86.5 inches) |
| Overall Height | 1253 mm (49.3 inches) |
| Seat Height | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
Mondial Mud 452 dimensions and frame | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc. Floating disc. Two-piston caliper. ABS. |
| Front Brakes | Single disc. Four-piston calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 4.25-18 |
| Front Tyre | 2.15-21 |
| Rear Suspension | Double shock absorbers |
| Front Suspension | USD hydraulyc fork 43mm |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 FB Mondial Mud 452 discussion group or the general FB Mondial discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Front percentage of weight | 175.0 |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | FB Mondial Mud 452 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.