Motion Escape X - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Blue/orange/white |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | Electric Motion Escape X |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Max Torque | 600.0 Nm (61.2 kgf-m or 442.6 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Max Power | 8.1 HP (5.9 kW)) |
| Engine Details | Peak power 11kW |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1330 mm (52.4 inches) |
| Ground Clearance | 350 mm (13.8 inches) |
| Overall Width | 825 mm (32.5 inches) |
| Seat Height | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0925 HP/kg |
| Dry Weight | 87.0 kg (191.8 pounds) |
Motion Escape X dimensions and frame | |
| Wheels | Morad Trial rims. Michelin enduro tires. |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Nissin |
| Rear Tyre | 1.85-18 |
| Front Tyre | 1.60-21 |
| Rear Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Rear Suspension | R 16 V |
| Front Wheel Travel | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Suspension | UPD Inverted 35mm |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 85.0 km/h (52.8 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Electric Motion Escape X discussion group or the general Electric Motion discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Li-ion 50.4V, 3.5 kWh battery. Range 80 km. Charging 4h 20. Traction Control. Brand abbreviated EM. |
| Electrical | Li-ion battery. |
| Instruments | TFT colour display |
| Engine type | Electric |
| Model year | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.