Moto 300SS - 2025 Specifications and Reviews
The CF Moto 300SS is an entry-level sportbike ideal for new riders seeking affordable performance. Known for its agile handling, modern styling with a curved TFT screen, and reliable Chinese engineering, it delivers responsive fun on both street and light sport riding. The compact 300cc platform provides an accessible gateway to sport bike riding.
2025
General information | |
| Color Options | Nebula White, Nebula Black |
| Price | US$ 4599. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet, multi-plate, CF-SC slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | ECU |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Bosch EFI |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 78.0 x 61.2 mm (3.1 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Max Torque | 27.0 Nm (2.8 kgf-m or 19.9 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 29.5 HP (21.5 kW)) @ 9500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 292.4 ccm (17.84 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1360 mm (53.5 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 750 mm (29.5 inches) |
| Overall Length | 2019 mm (79.5 inches) |
| Overall Height | 1080 mm (42.5 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 165.1 kg (364.0 pounds) |
Moto 300SS dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium rims |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. 1-piston. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Tyre | 140/60-R17 |
| Front Tyre | 110/70-R17 |
| Rear Wheel Travel | 45 mm (1.8 inches) |
| Rear Suspension | Pre-load adjustable monoshock, center alligned |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | USD fork |
| | |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 139.0 km/h (86.4 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 CF Moto 300SS discussion group or the general CF Moto discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese made bike. |
| Warranty | 24 months limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | 5´ curved screen TFT |
| Motorcycle name | CF Moto 300SS |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.