Moto 450NK - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 CF Moto 450NK is a middleweight naked bike designed for accessible performance and everyday ridability, appealing to riders seeking affordable entry into naked biking. Known for its modern styling, digital 5-inch TFT display, and reliable Chinese engineering, it combines practical features like electric starting and LED lighting with competitive value for budget-conscious enthusiasts.
2025
General information | |
| Color Options | Nebula white, Zephyr Blue |
| Price | US$ 5399. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Naked bike |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | ECU |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Bosch EFI |
| Bore x Stroke | 72.0 x 552.0 mm (2.8 x 21.7 inches) |
| Compression Ratio | 11.1:1 |
| Max Torque | 39.0 Nm (4.0 kgf-m or 28.8 ft.lbs) @ 7600 RPM |
| Engine Details | 270° crankshaft angle |
| Capacity | 449.5 ccm (27.43 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1370 mm (53.9 inches) |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Overall Width | 810 mm (31.9 inches) |
| Overall Length | 2000 mm (78.7 inches) |
| Overall Height | 1130 mm (44.5 inches) |
| Wet Weight | 173.0 kg (381.4 pounds) |
| | |
Moto 450NK dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminum alloy |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 150/60-R17 |
| Front Tyre | 110/70-R17 |
| Rear Suspension | Monoshock absorber with preload adjustable |
| Front Suspension | Ø37mm Upside Down Telescopic |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 155.0 km/h (96.3 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 CF Moto 450NK discussion group or the general CF Moto discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Connectivity. Chinese bike. |
| Warranty | 24 months limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | 5´ TFT display |
| Power | 49.6 HP (36.2 kW)) @ 9500 RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | CF Moto 450NK |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.