Moto 800NK - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 CF Moto 800NK is a middleweight naked bike designed for riders seeking an affordable yet capable daily commuter with sportier aspirations. Its 799cc twin-cylinder engine delivers 100 horsepower and 81 Nm of torque, offering responsive performance and versatile handling characteristics. Best known for delivering impressive value and modern styling in the accessible naked bike segment.
2026
General information | |
| Color Options | Nebula White, Zircon Black |
| Color Options | Nebula White, Zircon Black |
| Price | US$ 8699. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Price | US$ 8699. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Naked bike |
| Category | Naked bike |
| Year | 2025 |
| Year | 2025 |
| Model | CF Moto 800NK |
| Model | CF Moto 800NK |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multiplate, CF-SC slipper clutch |
| Clutch | Wet multiplate, CF-SC slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | ECU |
| Ignition | ECU |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Bosch EFI |
| Induction | Injection. Bosch EFI |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 88.0 x 65.7 mm (3.5 x 2.6 inches) |
| Bore x Stroke | 88.0 x 65.7 mm (3.5 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Max Torque | 81.0 Nm (8.3 kgf-m or 59.7 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Max Torque | 81.0 Nm (8.3 kgf-m or 59.7 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Max Power | 100.0 HP (73.0 kW)) @ 9000 RPM |
| Max Power | 100.0 HP (73.0 kW)) @ 9000 RPM |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 799.0 ccm (48.75 cubic inches) |
| Capacity | 799.0 ccm (48.75 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1468 mm (57.8 inches) |
| Wheelbase | 1468 mm (57.8 inches) |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall Width | 810 mm (31.9 inches) |
| Overall Width | 810 mm (31.9 inches) |
| Overall Length | 2121 mm (83.5 inches) |
| Overall Length | 2121 mm (83.5 inches) |
| Overall Height | 1158 mm (45.6 inches) |
| Overall Height | 1158 mm (45.6 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 186.0 kg (410.0 pounds) |
| Wet Weight | 186.0 kg (410.0 pounds) |
Moto 800NK dimensions and frame | |
| Wheels | Light alloy rims |
| Wheels | Light alloy rims |
| Rear Brakes | Single disc. 2-piston caliper. ABS. |
| Rear Brakes | Single disc. 2-piston caliper. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. 4-piston caliper. ABS. |
| Front Brakes | Double disc. 4-piston caliper. ABS. |
| Rear Tyre | 180/55-R17 |
| Rear Tyre | 180/55-R17 |
| Front Tyre | 120/70-R17 |
| Front Tyre | 120/70-R17 |
| Rear Wheel Travel | 45 mm (1.8 inches) |
| Rear Wheel Travel | 45 mm (1.8 inches) |
| Rear Suspension | KYB single shock, pre-load and rebound adjustabled |
| Rear Suspension | KYB single shock, pre-load and rebound adjustabled |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | KYB upside-down fork, pre-load, compression and rebound adjustable |
| Front Suspension | KYB upside-down fork, pre-load, compression and rebound adjustable |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 CF Moto 800NK discussion group or the general CF Moto discussion group. |
| Ask questions | Join the 25 CF Moto 800NK discussion group or the general CF Moto discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Cruise control. Ride modes. Connectivity. Chinese made bike. |
| Comments | Cruise control. Ride modes. Connectivity. Chinese made bike. |
| Warranty | 2 Year |
| Warranty | 2 Year |
| Lighting | LED headlights, taillights and signal lights |
| Lighting | LED headlights, taillights and signal lights |
| Instruments | 5´ curved TFT display |
| Instruments | 5´ curved TFT display |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.