Moto Ibex 450 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 CF Moto Ibex 450 is an adventure-oriented middleweight designed for riders seeking capable off-road performance and versatility. Known for its practical feature set including LED lighting, TFT display, and multiple ride modes, it appeals to beginners and intermediate adventurers prioritizing value and functionality over premium branding.
2025
General information | |
| Color Options | Zephyr Blue, Tundra Grey |
| Price | US$ 6499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Super motard |
| Model | CF Moto Ibex 450 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | CF-SC slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Bosch EFI |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 72.0 x 55.2 mm (2.8 x 2.2 inches) |
| Max Torque | 44.1 Nm (4.5 kgf-m or 32.5 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Engine Details | 270° crankshaft |
| Capacity | 499.0 ccm (30.45 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.41 litres (4.60 US gallons) |
| Wheelbase | 1506 mm (59.3 inches) |
| Overall Width | 871 mm (34.3 inches) |
| Overall Length | 2210 mm (87.0 inches) |
| Overall Height | 1389 mm (54.7 inches) |
| Seat Height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2513 HP/kg |
| Dry Weight | 175.1 kg (386.0 pounds) |
| | |
Moto Ibex 450 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS, 2-piston caliper |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS, 4-piston calipers |
| Rear Tyre | 140/70-R18 |
| Front Tyre | 90/90-R21 |
| Rear Suspension | KYB 200mm multi-link center aligned; rebound and damping adjustable |
| Front Suspension | KYB 200mm upside-down fork, pre-load, compression and rebound adjustable |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 CF Moto Ibex 450 discussion group or the general CF Moto discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Ride modes. Windscreen. USB. Chinese brand. |
| Warranty | 2 years |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | TFT Instrumentation |
| Power | 44.0 HP (32.1 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.