Motorcycles Monterey - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Yellow, green, blue |
| Price | US$ 2395. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
| Model | CSC Motorcycles Monterey |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Cooling System | Air |
| Max Torque | 120.0 Nm (12.2 kgf-m or 88.5 ft.lbs) |
| Max Power | 2.0 HP (1.5 kW)) |
| Engine Details | DC brushless, peak power 2.4 kW |
| Engine Type | Electric |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1234 mm (48.6 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall Width | 681 mm (26.8 inches) |
| Overall Length | 1890 mm (74.4 inches) |
| Overall Height | 1021 mm (40.2 inches) |
| Seat Height | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 82.1 kg (181.0 pounds) |
Motorcycles Monterey dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Tyre | 80/90-17 |
| Front Tyre | 70/90-17 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Frame | Underbone |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 48.3 km/h (30.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 CSC Motorcycles Monterey discussion group or the general CSC Motorcycles discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Li-ion, 60V battery. 8 hour normal charging. Range 230 miles. USB. |
| Warranty | 1 Year |
| Lighting | Full LED lights |
| Instruments | TFT colour display |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.