Ninja 1100SX - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Ninja 1100SX is a middleweight sport bike engineered for riders seeking accessible performance without extreme aggression. Its 1099cc inline-four produces 134 horsepower and excels at delivering smooth acceleration across varied riding conditions. Known for sharp handling, modern tech, and approachable ergonomics, it bridges the gap between beginner-friendly and serious sportbike capability.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Carbon Gray/Metallic Diablo Black |
| Price | US$ 13699. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | Kawasaki Ninja 1100SX |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Assist and slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI, 38mm Keihin throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 77.0 x 59.0 mm (3.0 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Max Torque | 113.5 Nm (11.6 kgf-m or 83.7 ft.lbs) @ 7600 RPM |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 1099.0 ccm (67.06 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 18.93 litres (5.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1440 mm (56.7 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 826 mm (32.5 inches) |
| Overall Length | 2101 mm (82.7 inches) |
| Overall Height | 1191 mm (46.9 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.6260 HP/kg |
| Wet Weight | 235.1 kg (518.2 pounds) |
| Dry Weight | 214.1 kg (471.9 pounds) |
| | |
Ninja 1100SX dimensions and frame | |
| Wheels | Bridgestone Battlax Hypersport S23 tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS) |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Radial-mount 4-piston monobloc calipers, Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS) |
| Rear Tyre | 190/50-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 142 mm (5.6 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal back-link, gas-charged rear shock with rebound damping, remotely adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 41mm inverted telescopic Showa fork with compression and rebound damping, adjustable spring preload |
| Trail | 99 mm (3.9 inches) |
| Frame | Aluminum spar aluminium |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Ninja 1100SX discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Economical Riding Indicator, Electronic Cruise Control, Traction Control, Power Modes, Cornering Management Function, Quick Shifter (Up-Down), IMU-Enhanced Chassis Orientation Awareness. Connectivity with voice command. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Digital TFT color instrumentation |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Driveline | Sealed chain |
| Output | 134.0 HP (97.8 kW)) @ 9000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.