Ninja 500 SE Krt Edition - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE KRT Edition is an accessible middleweight sport bike designed for novice and intermediate riders seeking authentic sportbike styling with manageable performance. Its 451cc parallel-twin engine produces 51 horsepower, delivering enough punch for spirited riding without overwhelming inexperienced operators. Known for reliable, user-friendly handling and Kawasaki's race-inspired KRT livery, it's ideal for riders transitioning from smaller bikes.
2026
General information | |
| Color Options | Lime Green/Ebony/Pearl Blizzard White |
| Category | Sport |
| Model | Kawasaki Ninja 500 SE KRT Edition |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with dual 32mm throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 70.0 x 58.6 mm (2.8 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Max Torque | 42.6 Nm (4.3 kgf-m or 31.4 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Max Power | 51.0 HP (37.2 kW)) @ 9000 RPM |
| Capacity | 451.0 ccm (27.52 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1374 mm (54.1 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall Width | 730 mm (28.7 inches) |
| Overall Length | 1995 mm (78.5 inches) |
| Overall Height | 1180 mm (46.5 inches) |
| Seat Height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3208 HP/kg |
| Wet Weight | 173.0 kg (381.4 pounds) |
| Dry Weight | 159.0 kg (350.5 pounds) |
Ninja 500 SE Krt Edition dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Optional ABS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Optional ABS |
| Rear Tyre | 150/60-17 |
| Front Tyre | 110/70-17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Trail | 92 mm (3.6 inches) |
| Frame | Trellis, high-tensile steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Ninja 500 SE KRT Edition discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model id: EX500JSFAW |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.