Ninja 500 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Ninja 500 is an entry-level sport bike designed for new and returning riders seeking accessible performance. Its 451cc parallel-twin engine delivers 51 horsepower with responsive handling and agile maneuverability, making it ideal for learning sportbike skills and everyday commuting with sporty character.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Matte Whitish Silver/Metallic Moondust Gray, Passion Red/Metallic Flat Spark Black/Metallic Matte Dark Gray, Metallic Flat Spark Black/Metallic Spark Black/Metallic Moondust Gray |
| Price | US$ 5299. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with dual 32mm throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 70.0 x 58.6 mm (2.8 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Max Torque | 43.0 Nm (4.4 kgf-m or 31.7 ft.lbs) @ 7900 RPM |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 451.0 ccm (27.52 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1374 mm (54.1 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall Width | 729 mm (28.7 inches) |
| Overall Length | 1994 mm (78.5 inches) |
| Overall Height | 1120 mm (44.1 inches) |
| Seat Height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3317 HP/kg |
| Wet Weight | 167.8 kg (370.0 pounds) |
| Dry Weight | 153.8 kg (339.0 pounds) |
| | |
Ninja 500 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Optional ABS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Optional ABS |
| Rear Tyre | 150/60-R17 |
| Front Tyre | 110/70-R17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Trail | 92 mm (3.6 inches) |
| Frame | Trellis, high-tensile steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Ninja 500 discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Smartphone Connectivity. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Output | 51.0 HP (37.2 kW)) @ 10000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Kawasaki Ninja 500 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.