Ninja 650 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Ninja 650 is an accessible middleweight sport bike designed for new riders and experienced enthusiasts seeking nimble handling and reliable performance. Powered by a 649cc parallel-twin engine producing 52.3 horsepower, it delivers smooth acceleration and manageable power delivery. Known for its lightweight chassis, agile maneuverability, and forgiving nature, the Ninja 650 excels as an entry-level sportbike that grows with riders.
2025
General information | |
| Color Options | Lime Green/Ebony/Pearl Blizzard White, Metallic Matte Carbon Gray/Flat Ebony, Metallic Spark Black/Metallic Flat Spark Black |
| Category | Sport |
| Model | Kawasaki Ninja 650 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with dual 36mm Keihin throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Max Torque | 64.0 Nm (6.5 kgf-m or 47.2 ft.lbs) @ 6700 RPM |
| Max Power | 52.3 HP (38.2 kW)) @ 8000 RPM |
| Capacity | 649.0 ccm (39.60 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1410 mm (55.5 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 740 mm (29.1 inches) |
| Overall Length | 2055 mm (80.9 inches) |
| Overall Height | 1145 mm (45.1 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2938 HP/kg |
| Wet Weight | 193.0 kg (425.5 pounds) |
| Dry Weight | 178.0 kg (392.4 pounds) |
| | |
Ninja 650 dimensions and frame | |
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Rear Brakes | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Tyre | 160/60-17 |
| Front Tyre | 120/70-17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Frame | Trellis, high-tensile steel |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Ninja 650 discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Kawasaki TRaction Control (KTRC), ABS |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instruments | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, semi-dry sump |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.