Ninja H2 SX SE - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Ninja H2 SX SE is a supercharged sport-tourer designed for riders seeking exceptional performance and capability on both road and highway. Powered by a 207-horsepower in-line four engine with Kawasaki's signature supercharger, it delivers thrilling acceleration while maintaining sport-touring versatility. This model excels for riders who demand high-performance engineering combined with practical features for extended riding.
2025
General information | |
| Color Options | Emerald Blazed Green/Metallic Diablo Black/Metallic, Matte Graphenesteel Gray |
| Price | US$ 29100. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport touring |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 139.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.99 litres/100 km (16.7 km/l or 39.27 mpg) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 40mm throttle bodies (4) with dual injection. Kawasaki Supercharger. |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Max Torque | 137.0 Nm (14.0 kgf-m or 101.0 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Capacity | 998.0 ccm (60.90 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 19.00 litres (5.02 US gallons) |
| Wheelbase | 1481 mm (58.3 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 790 mm (31.1 inches) |
| Overall Length | 2174 mm (85.6 inches) |
| Overall Height | 1260 mm (49.6 inches) |
| Seat Height | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 268.0 kg (590.9 pounds) |
| | |
Ninja H2 SX SE dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. 2-piston. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Brembo. Floating discs. 4-piston. ABS. |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak®,Showa BFRC gas charged shock with piggyback reservoir, KECS-controlled compression and rebound damping electronically-adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 43mm inverted Showa fork with KECS-controlled rebound and compression damping, manual spring preload adjustability and top-out springs/ |
| Trail | 103 mm (4.1 inches) |
| Frame | Trellis, high-tensile steel with Swingarm Mounting Plate |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Ninja H2 SX SE discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Advanced Rider Assist System. Blind spot monitoring. Forward collision warnings. Tire Pressure Monitoring System. Grip heaters. |
| Warranty | 12 month Limited Warranty |
| Lighting | All LED lighting |
| Instruments | 6.5´ TFT color instrumentation |
| Rake (fork angle) | 24.7° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump with oil cooler |
| Power | 207.0 HP (151.1 kW)) @ 10000 RPM |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Kawasaki Ninja H2 SX SE |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.