Nitro Works 300 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Vertigo Nitro Works 300 is a lightweight trial bike engineered for competitive and intermediate riders seeking precision and agility over obstacles. Its potent 300cc two-stroke engine delivers 31 horsepower with sharp power delivery, while the liquid-cooled fuel-injected powerplant ensures reliable performance in demanding terrain. Known for exceptional maneuverability and technical capability, this machine excels in trial competition and demanding off-road conditions.
2025
General information | |
| Color Options | Green/black |
| Category | Trial |
| Model | Vertigo Nitro Works 300 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | Multi-disc oil wet, adjustable preload |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Injection. Integrated injection driver. |
| Bore x Stroke | 79.0 x 60.0 mm (3.1 x 2.4 inches) |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 300.0 ccm (18.31 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 2.30 litres (0.61 US gallons) |
| Wheelbase | 1310 mm (51.6 inches) |
| Overall Length | 2010 mm (79.1 inches) |
| Seat Height | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.4559 HP/kg |
| Dry Weight | 68.0 kg (149.9 pounds) |
| | |
Nitro Works 300 dimensions and frame | |
| Wheels | Black Morad rims. Vertigo red hubs. Dunlop D803GP tires |
| Rear Brakes | Single disc. 2-piston caliper |
| Brake Disc Diameter | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic Braktec, 4-piston caliper |
| Rear Tyre | 2.15-18 |
| Front Tyre | 1.60-21 |
| Rear Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm combined with REIGER 2 way monoshock with compression, rebound and spring preload adjustment |
| Front Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front Suspension | Tech Factory |
| Frame | 25CrMo4 steel , aluminium 6082 subframe |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Vertigo Nitro Works 300 discussion group or the general Vertigo discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Atmospheric pressure and Air temperature sensors. |
| Exhaust system | Vertigo Nitro Stainless steel |
| Driveline | 10z/42 |
| Output | 31.0 HP (22.6 kW)) @ 9200 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.