One 12 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Blue Racing, Grey Racing, Black racing |
| Category | Scooter |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 6 |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Engine Details | Brushless Motor |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 5.00 litres (1.32 US gallons) |
| Overall Width | 630 mm (24.8 inches) |
| Overall Length | 1800 mm (70.9 inches) |
| Overall Height | 1120 mm (44.1 inches) |
| Dry Weight | 73.0 kg (160.9 pounds) |
One 12 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 120/70-12 |
| Front Tyre | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
|
|
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Neco One 12 discussion group or the general Neco discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Belgian brand. Chinese made scooter. Sold in parts of Europe. |
| Warranty | 2 years |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Analogue |
| Driveline | CVT |
| Engine type | Electric |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Neco One 12 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.