Origin - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Grey/silver/yellow |
| Price | US$ 14499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Clutchless direct drive |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Max Torque | 72.0 Nm (7.3 kgf-m or 53.1 ft.lbs) @ 4600 RPM |
| Max Power | 26.8 HP (19.6 kW)) |
| Engine Details | Rotax E-Power, 35 kW peak. |
| Engine Type | Electric |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1499 mm (59.0 inches) |
| Ground Clearance | 274 mm (10.8 inches) |
| Overall Width | 861 mm (33.9 inches) |
| Overall Length | 2205 mm (86.8 inches) |
| Overall Height | 1415 mm (55.7 inches) |
| Seat Height | 864 mm (34.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 187.0 kg (412.3 pounds) |
| | |
Origin dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels, carbon black. Dunlop tyres. |
| Rear Brakes | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. 2-piston calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 120/80-R18 |
| Front Tyre | 90/90-R21 |
| Rear Wheel Travel | 254 mm (10.0 inches) |
| Rear Suspension | KYB HPG shock with adjustable preload, compression and rebound |
| Front Wheel Travel | 255 mm (10.0 inches) |
| Front Suspension | KYB 43 mm inverted fork |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 128.8 km/h (80.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Can-Am Origin discussion group or the general Can-Am discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | On-board charger. Integrated, lithium-ion battery. Range 90 miles in City, 71 miles Combined. Charging 20 to 80% in 50 minutes. Traction control. |
| Warranty | 24 months limited |
| Carrying Capacity | Glove box |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | TFT Instrumentation |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4.30 seconds |
| Motorcycle name | Can-Am Origin |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.