Orla - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Yadea Orla is an electric scooter designed for urban commuters seeking affordable, eco-friendly mobility. Featuring a wheel hub motor delivering 1.8kW peak power and a top speed of 48 km/h, it excels in city riding with responsive handling courtesy of its telescopic fork and monoshock suspension. This practical scooter is best suited for short to medium daily commutes in congested areas.
2025
General information | |
| Color Options | White, black, green, pink, beige |
| Category | Scooter |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Max Torque | 13.3 Nm (1.4 kgf-m or 9.8 ft.lbs) |
| Engine Details | Wheel hub motor. Peak power 1.8kW |
| Engine Type | Electric |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Ground Clearance | 188 mm (7.4 inches) |
| Overall Width | 680 mm (26.8 inches) |
| Overall Length | 1820 mm (71.7 inches) |
| Overall Height | 1140 mm (44.9 inches) |
| Seat Height | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
Orla dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 90/80-12 |
| Front Tyre | 90/80-12 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| | |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 48.0 km/h (29.8 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yadea Orla discussion group or the general Yadea discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 60V 26Ah graphene battery. Range 80 km. Made in China. |
| Carrying Capacity | Underseat storage, 17L. |
| Instruments | LCD instruments |
| Output | 1.1 HP (0.8 kW)) |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Yadea Orla |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.