Outset - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Ryvid Outset is an affordable electric supermotard designed for urban commuters and new riders seeking nimble, torque-rich performance. Known for its instant electric power delivery and lightweight agility, it delivers fun city riding without fuel costs. Its accessible price point and practical design make it ideal for eco-conscious beginners exploring electric two-wheelers.
2025
General information | |
| Color Options | White/red, Grey |
| Price | US$ 5995. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Super motard |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Clutchless Direct Drive |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 1-speed |
| Cooling System | Air |
| Max Torque | 339.0 Nm (34.6 kgf-m or 250.0 ft.lbs) |
| Max Power | 26.8 HP (19.6 kW)) |
| Engine Type | Electric |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1321 mm (52.0 inches) |
| Seat Height | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 143.0 kg (315.3 pounds) |
Outset dimensions and frame | |
| Wheels | Dunlop Mutants tires |
| Rear Brakes | Single disc. 2-piston caliper |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. 4-piston caliper |
| Rear Tyre | 4.5-17 |
| Front Tyre | 3.50-17 |
| Rear Wheel Travel | 30 mm (1.2 inches) |
| Rear Suspension | Dampening/Rebound-Adjustable |
| Front Wheel Travel | 100 mm (3.9 inches) |
| Front Suspension | Inverted Dampening-Adjustable |
| Trail | 152 mm (6.0 inches) |
| Frame | 316 stainless steel planar frame |
| | |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 120.0 km/h (74.6 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ryvid Outset discussion group or the general Ryvid discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Removable 4.3 kWh battery. On-board charger. Range 75 miles. Two ride modes. |
| Warranty | 2 years |
| Instruments | 4.9-inch TFT display |
| Alternate seat height | 864 mm (34.0 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Driveline | 117T/25T Poly Chain and HTD carbon belt |
| Motorcycle name | Ryvid Outset |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.