Oxygen CargoScooter XR - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Oxygen CargoScooter XR is an electric scooter designed for urban commuters and delivery riders seeking eco-friendly transportation. Powered by a direct drive brushless motor with impressive 150 Nm torque, it delivers strong acceleration despite modest top speed. Known for its cargo capability and energy recovery system, it suits practical riders prioritizing sustainability and efficiency.
2012
Engine and Transmission Specifications | |
| Cooling system | Air |
| Top speed | 45.1 km/h (28.0 mph) |
| Torque | 150.00 Nm (15.3 kgf-m or 110.6 ft.lbs) |
| Power | 5.36 |
| Engine details | Direct Drive electric brushless motor |
| Engine type | Electric |
| | |
| Category | Scooter |
| Year | 2012 |
| Model | Oxygen CargoScooter XR |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Front 10” x 2,5’’ |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake). Energy recovery system (KERS) |
| Rear tyre dimensions | 3.00-12 |
| Front tyre dimensions | 2.50-10 |
| Rear suspension | Paioli air/oil adjustable into 4 steps of 15 kg - 33 lb each |
| Front suspension | Air/oil telescopic fork |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Overall height | 700 mm (27.6 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0344 HP/kg |
| Dry weight | 156.0 kg (343.9 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Italian brand. |
| Factory warranty | 3 years |
| Instruments | Electronic/analogical rev counter and speedometer with multifunctional LCD display |
| Starter | Electric |
| Reserve fuel capacity | 4.50 litres (1.19 gallons) |
| Fuel capacity | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Wheelbase | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Ground clearance | 162 mm (6.4 inches) |
| Overall width | 865 mm (34.1 inches) |
| Overall length | 2,170 mm (85.4 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear tyre | 180/55-R17 |
| Front tyre | 120/70-R17 |
| Rear wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Oval steel tube swin arm. Single lateral shock absorber with fully adjustable pibby tank |
| Front wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | Marzocchi upside-down fork |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Frame type | Verlicchi high strength steel tube tellis frame |
| Exhaust system | 3-way catalytic converter with oxygen sensor. |
| Emission details | Euro 3. |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Lubrication system | Forced with trochoidal pump |
| Ignition | I.A.W. electronic |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Magneti Marelli indirect electronic injection with 54 mm throttle body |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 107.0 x 66.0 mm (4.2 x 2.6 inches) |
| Torque | 102.00 Nm (10.4 kgf-m or 75.2 ft.lbs) @ 6700 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 1187.00 ccm (72.43 cubic inches) |
| Model | Moto Morini 9 1-2 |
| Color options | Blue, red, green |
| Carrying capacity | Undersaddle space 3 kg - 6 lb full face helmet with high seat. |
| Electrical | 38,4 Volt battery. |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.