Patagonian Eagle 250 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Black, red |
| Category | Custom / cruiser |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet, multiple-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | TCI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 55.0 x 52.4 mm (2.2 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Max Torque | 16.5 Nm (1.7 kgf-m or 12.2 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Max Power | 17.4 HP (12.7 kW)) @ 8000 RPM |
| Capacity | 248.9 ccm (15.19 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1460 mm (57.5 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall Width | 850 mm (33.5 inches) |
| Overall Length | 2200 mm (86.6 inches) |
| Overall Height | 1130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 166.0 kg (366.0 pounds) |
Patagonian Eagle 250 dimensions and frame | |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear Brakes | Single disc. Optional drum, 130 mm |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 130/90-15 |
| Front Tyre | 90/90-18 |
| Rear Wheel Travel | 70 mm (2.8 inches) |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| | |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 114.0 km/h (70.8 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Keeway Patagonian Eagle 250 discussion group or the general Keeway discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand owned by Qianjiang Group. |
| Instruments | Analogue |
| Exhaust system | Double-pipe, black |
| Lubrication system | Pressure splash |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Keeway Patagonian Eagle 250 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.