Pulsar N125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Bajaj Pulsar N125 is a sporty 125cc commuter designed for budget-conscious riders seeking style and agility. Powered by a fuel-injected single-cylinder engine delivering 12 HP, it excels in urban riding with responsive handling and fuel efficiency. Known for combining Pulsar's aggressive design language with practical everyday usability.
2025
General information | |
| Color Options | Red, purple, green |
| Category | Sport |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Max Torque | 11.0 Nm (1.1 kgf-m or 8.1 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.9 ccm (7.62 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 9.50 litres (2.51 US gallons) |
| Wheelbase | 1295 mm (51.0 inches) |
| Ground Clearance | 198 mm (7.8 inches) |
| Seat Height | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0941 HP/kg |
| Dry Weight | 127.5 kg (281.1 pounds) |
Pulsar N125 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Combined braking system (CBS) |
| Rear Tyre | 100/90-17 |
| Front Tyre | 80/100-17 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork, 31 mm |
| Frame | Single Tubular |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Bajaj Pulsar N125 discussion group or the general Bajaj discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Produced in India. |
| Lighting | LED headlight |
| Electrical | DC, 12V, 8Ah VRLA battery |
| Instruments | Digital |
| Output | 12.0 HP (8.8 kW)) @ 8500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Bajaj Pulsar N125 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.